FARKINDALIK (MINDFULNESS) NEDİR?

Farkındalık, şimdiki ana yargılamadan dikkat etmektir.

Jon Kabat-Zinn

Zihin geçmişteki olaylara ve gelecekle ilgili endişelerle vakit geçirme eğilimindedir. Şimdiki anda çok fazla kalmaz. Şu ana dikkat ettiği zamanlarda ise yargılar, karşılaştırır, beğenir, beğenmez, yani olanı olduğu gibi algılama yerine kendi bildiğini yaşama eğilimindedir. Bu eğilimler genelde olumsuz düşünceler  ve onların tetiklediği olumsuz ruh hallerine yol açar. Kişi mutsuz olduğunda neden mutsuz olduğuna da sıkılabilir, o da çözülmesi gereken bir problem olarak karşısına çıkar.

Bu sarmaldan çıkmanın, hayatı daha berrak, sakin ve mutlu yaşamanın, zorlu durumlara ve kişilere daha dayanıklı olabilmenin yolu farkındalık yetimizi geliştirmekten geçer. Farkındalık egzersizleriyle bedenimizdeki hislerin, düşünce ve duyguların ortaya çıktığı anda farkına varmayı öğreniriz. Böylece stres döngüsüne kontrolden çıkmadan müdahale edebiliriz.

İş dünyasında farkındalık; ruhhallerini ve enerjiyi yönetmek,kendiyle barışık olmak, ekibini daha iyi anlamak ve yönetmek, daha yerinde karar vermek, yaratıcı olmak ve değişimle baş etmek için temel teşkil eden bir yetidir.

Reklam